Jak leczyć grudę?

Jak leczyć grudę?

Gruda to jedna z najczęstszych infekcji, jakie pojawiają się u koni. Są to dość problemowe do wyleczenia przewlekłe zakażenia skórne.Patogenem wywołującym grudę jest bakteria należąca do promieniowców (Actinomycetales) Dermatophilus congolensis. Jest to bakteria, która wchodzi w skład zwykłej flory bakteryjnej skóry wielu zwierząt (owce, kozy, konie) i jest dla nich niegroźna.

Problem rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy bakteria ta wniknie do uszkodzonego naskórka zwierzęcia. Najbardziej sprzyjającymi warunkami dla tych patogenów jest wilgoć oraz wczesne przymrozki, gdy skóra koni nie schnie dobrze i jest zaburzona naturalna bariera ochronna skóry. Niewielkie obtarcia czy skaleczenia skóry oraz wilgoć często przyczyniają się do rozwoju bakterii D. congolensis. Naturalnym siedliskiem bakterii są zakażone konie, których infekcja ma charakter utajony oraz przewlekły. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej higieny oraz czystości w stajni, aby nie doszło do zakażenia wszystkich koni. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie w stajni większość koni choruje na grudę. W strupach zakażonych zwierząt bakterie są w stanie przetrwać miesiącami, podczas gdy na wolnym powietrzu giną stosunkowo szybko.

Jak koń zaraża się grudą

Ze względu na to, że infekcja jest bakteryjna przeważnie konie zarażają się od innego zwierzęcia. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez zainfekowane przybory do czyszczenia koni, dlatego tak ważne jest aby dla każdego konia mieć oddzielne szczotki. Dodatkowo, jeżeli koń ma grudę w okolicach grzbietu możemy zainfekować drugiego konia poprzez używanie tego samego czapraka, siodła. Istnieją również przypuszczenia, że kleszcze oraz inne owady żywiące się krwią mogą przenosić bakterie na konie. Często na padokach gdzie są długie i twarde trawy może dojść do zranienia skóry oraz zainfekowania bakteriami.

Jak dochodzi do zakażenia

Tak jak wspomniane zostało wcześniej, bakteria ta występuje w naturalnej florze skórnej u koni, dlatego nie ma możliwości przeniknięcia patogenu poprzez zdrową skórę. Wilgoć dopiero sprawia, że ziarenkowate i zaopatrzone w rzęski przetrwalniki bakterii mogą wnikać w warstwę rogową skóry, która jest zmiękczona i pozbawiona bariery ochronnej. Bakterie te rozwijają się w naskórku wywołując wysiękowe ropne zapalenie skóry, a które prowadzi do rogowacenia naskórka i tym samym powstawania strupów.

Jak rozpoznać chorobę

Wysiękowe ropne zapalenie skóry wywołane bakteriami grudy ciężko jest dostrzec gołym okiem ze względu na sierść konia. Dopiero dotykając skóry konia poczujemy pod palcami nierówności skóry oraz zauważymy charakterystyczne pędzelkowate kępki sierści posklejane strupami. Zmiany skórne rozpoczynają się przeważnie w miejscach, gdzie sierść uniemożliwia szybkie oraz całkowite wysuszenie się skóry (dolne części kończyn, przydatki, skórę grzbietu oraz okolice krzyża). Dlatego poprzez gęstą sierść często nie zauważamy pierwszego etapu stanu zapalnego skóry. Obfity wysięk z zainfekowanego miejsca skleja sierść tworząc dopiero widoczne strupki. Przy niewielkich miejscowych infekcjach patogenem nie zauważymy znacznych zmian w zachowaniu konia. Nie obserwuje się świądu zainfekowanego miejsca, natomiast bardzo często miejscom zaatakowanym grudą towarzyszy ból. Dotknięcie konia w miejscu zmienionym chorobowo często wywołuje gwałtowną reakcję bólową u konia. Konie dotknięte ciężkimi stanami grudy odczuwają duży ból, gorączkują oraz wykazują brak łaknienia, mogą mieć spuchnięte węzły chłonne, kończyny. Możliwa jest również kulawizna.

Jak leczyć grudę

Najważniejsze to zapewnić koniom odpowiednie warunki w boksie oraz na padokach. Przede wszystkim chore konie muszą przebywać w suchych warunkach, a choroba często ustąpi samoistnie. Z dotkniętych chorobowo miejsc należy usunąć owłosienie aby umożliwić lepszy dostęp powietrza do rany i tym samym przyspieszyć proces gojenia się. Jeżeli zmiany chorobowe są niewielkie należy codziennie pielęgnować chore miejsca poprzez ich dezynfekcję. Przez jeden tydzień codziennie, a w kolejnych do dwóch, trzech razy w tygodniu. Jeżeli koń ma rozległe zmiany skórne wskazane jest dodatkowo leczenie antybakteryjne (penicylina, sulfonamidy wzmocnione trimetoprimem). W procesie leczenia konia należy unikać błotnistych padoków, aby koń jak najmniej czasu spędzał w środowisku wilgotnym. Po każdej jeździe należy dokładnie wymyć miejsce, osuszyć oraz zdezynfekować. Dodatkowo najlepiej zdezynfekować wszelkie przyrządy, którymi czyścimy konia aby zapobiec kolejnej infekcji.

Jak zapobiegać

Pamiętajmy o tym, że najbardziej skuteczna jest profilaktyka czyli zapobieganie przez chorobami. W sytuacji zakażenia grudą nie jest to trudne. Wystarczy dbać o to aby koń wracający z jazdy bądź padoku do boksu był cały osuszony. W szczególności dotyczy to mokrych pęcin, gdzie sierść jest bardzo gęsta i długo wysycha. Należy poświęcić odpowiednio dużo czasu aby po umyciu kopyt wysuszyć dokładnie ręcznikiem pęciny. Dodatkowo zachowujmy higienę w przyrządach do pielęgnacji naszych koni. Pamiętajmy aby nie pożyczać szczotek Twojego konia innym osobom, których konie mogą być zainfekowane grudą oraz przy najmniej dwa razy w roku dokładnie umyjmy wszystkie przyrządy i zdezynfekuj. Pamiętaj również o tym, aby koń miał czysto i sucho w boksie, dlatego codziennie sprzątaj boks, a raz w tygodniu wymieniaj całą ściółkę.

Follow us

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
x